Święta Siostra Faustyna wybrana „Polką Stulecia”

Znamy wyniki konkursu na „Polkę Stulecia” organizowanego przez Konfederacje Kobiet RP. Zdaniem komisji konkursowej, na przestrzeni ostatnich 100 lat najbardziej wybitną Polką była Święta Siostra Faustyna Kowalska, która zdobyła prawie 20% wszystkich głosów. Zdaniem publicystów z Instytutu Ks. Piotra Skargi, wyniki nie są żadnym zaskoczeniem.

Wyniki plebiscytu nie dziwią. Święta Siostra Faustyna Kowalska to najbardziej znana głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Do dziś ogromną popularnością cieszą się jej dzienniczki, w których opisała swoje mistyczne przeżycia. Przekonał ją do tego jej spowiednik ks. Michał Sopocki.

Jezu Ufam Tobie

Wśród zapisków szczególnie ważne były te dotyczące obrazu Jezu Ufam Tobie, do którego szczegółowe wskazówki dał jej sam Pan Jezus.Nie sposób nie wspomnieć o zapiskach dotyczących Koronki do Bożego Miłosierdzia, Godziny Miłosierdzia, a także ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego, które obchodzimy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Siostra Faustyna przyczyniła się też do założenia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Bożego. W Jej notatkach znalazły się również informacje dotyczące darów bilokacji i stygmatów ukrytych.

Liczne cuda

Choć życie Świętej Siostry Faustyny obfitowało w liczne łaski to trwało zaledwie 33 lata. Faustyna zmarła 5 października 1938 roku, wcześniej chorując na przewlekłą gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Siostra spoczęła na cmentarzu zakonnym w Łagiewnikach.

Po wieloletnim procesie dotyczącym życia i cnót św. Faustyny, 18 kwietnia 1993 roku zakonnica została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Kluczowy okazał się cud uzdrowienia kobiety cierpiącej na obrzęk limfatyczny. Siedem lat później miała miejsce jej kanonizacja, którą również ogłosił Jan Paweł II. Tym razem uznano, że cudem kanonicznym było uzdrowienie uszkodzonej lewej komory serca polskiego księdza.

Wyniki bez zaskoczenia

Na podium uplasowały inne wybitne kobiety. Drugie miejsce zajęła Danuta Siedzikówna „Inka”, młoda sanitariuszka, która w latach powojennych została skazana przez komunistów na karę śmierci. Według relacji jednego ze świadków egzekucji, ostatnie słowa „Inki” to: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”! Warto zaznaczyć, że młoda bohaterka, ze względu na komunistyczną propagandę, przez wiele lat była nazwana bandytką.

Wiele zmieniło się w ostatnich latach, gdy coraz częściej zaczęto mówić o bohaterskiej postawie nastoletniej sanitariuszki. W dniu1 marca 2015 roku podano oficjalną informację o odnalezieniu szczątków Danuty Siedzikówny, a półtora roku później miał miejsce państwowy pogrzeb. „Inka” otrzymała też pośmiertnie pierwszy stopień oficerski.

Trzecie miejsce przypadło dr Wandzie Półtawskiej – wybitnej specjaliście w dziedzinie psychiatrii, cenionej profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerce i działaczce prolife, znanej również z bliskiej przyjaźni z Janem Pawłem II.

Zdaniem publicystów Instytutu Ks. Piotra Skargi, Łukasza Karpiela (PCh24.pl) i Bogusława Bajora („Przymierze z Maryją”), wyniki nie są żadnym zaskoczeniem. Już kilka miesięcy temu nie mieli żadnych wątpliwości, że to właśnie Święta Siostra Faustyna otrzyma tytuł „Polki Stulecia”.